Pokaz filmu „Generał Nil” w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych

Plakat filmu Generał Nil Plakat filmu Generał Nil ROK
Opublikowane w Powiat wspiera

Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na pokaz filmu „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Opowiada on historię generała Augusta Emila Fieldorfa (pseudonim „Nil”), który, jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej Warszawie w czasie II wojny światowej. W rolę główną wcielił się Olgierd Łukaszewicz. Projekcja filmu, w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych, odbędzie się w kinie „Oranżeria” 1 marca o godz. 11.00. Wstęp wolny.

Generał August Emil Fieldorf, pseudonim „Nil”, był dowódcą Kierownictwa Dywersji AK oraz zastępcą dowódcy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, stał także na czele organizacji NIE, przygotowanej do czynnego sprzeciwu wobec powojennego okupanta sowieckiego. Po wojnie i zesłaniu na Syberię, Fieldorf zmuszony jest podjąć grę z Urzędem Bezpieczeństwa. W filmie ukazano brawurowe sceny słynnej akcji AK, w której zlikwidowano dowódcę SS – Franza Kutscherę, jak również z wielką dozą realizmu pokazano okrutne metody przesłuchań i wymuszania zeznań na więźniach Urzędu Bezpieczeństwa.

Dni Żołnierzy Wyklętych 2021 w Radzyniu Podlaskim i Powiecie Radzyńskim odbywają się pod patronatem Burmistrza Radzynia Jerzego Rębka, Starosty Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego, Wójta Gminy Radzyń Wiesława Mazurka oraz Wójta Gminy Borki Radosława Sałaty. Organizatorami poszczególnych przedsięwzięć są: Radzyński Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Patronat medialny nad obchodami sprawuje portal Kocham Radzyń Podlaski oraz Telewizja Radzyń.

Plakat filmu Generał Nil

Promocja albumu „Cela więzienna to żywy grób”
Szczepienia obłożnie chorych pacjentów w domach

Szczepienia obłożnie chorych pacjen…