Zapraszamy na fotograficzne podróże

Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia ROK
Opublikowane w Powiat wspiera

V Radzyńskie Dni Fotografii, które w tym roku połączone zostały z 34. edycją „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”, odbędą się w dniach 4-5 czerwca. Ich motywem przewodnim będą podróże, stąd też miłośnicy zarówno fotografii jak i poznawania świata spotkają się z Piotrem Tryblaskim. Poprzez archiwalne nagrania oraz zdjęcia przeniesie on wszystkich na K2 oraz poprowadzi warsztaty pt. „Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?” Na zakończenie imprezy członkowie „Klatki” zaprezentują swoje fotograficzne podróże.

Wszystko za K2 – opowieść o polskiej górze

W piątek 4 czerwca, fotograf i podróżnik Piotr Trybalski opowie o polskiej ścieżce na najwyższe góry świata zdobywane zimą. Pokaz będzie ilustrowany archiwalnymi filmami, nagraniami audio i zdjęciami z wypraw wysokogórskich. Szczyt K2 będzie pretekstem do tego, by pokazać jak rodził się duch wspinaczki w najwyższych górach świata. O K2, mówi się „góra zabójca”, bo ilość ofiar, które pochłonęła od 1954 r., gdy włoscy himalaiści stanęli po raz pierwszy na jej wierzchołku jest porażająca. Ale to także „polska góra”. Bo nie ma innego, ośmiotysięcznego wierzchołka, na którym polscy himalaiści tak mocno i w tak znamienity sposób nie zaznaczyliby swojej obecności. Początek spotkania o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (ul. Warszawska 32).

Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?

W sobotę 5 czerwca, Piotr Trybalski poprowadzi również warsztaty fotograficzne pt. „Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?”. Będzie to fotograficzna opowieść o miejscach, do których warto dotrzeć z aparatem fotograficznym. Uczestnicy staną u stóp Everestu w Nepalu i ręki Fatimy w Mali, zobaczą krajobrazy Czarnogóry, lody i ogień Islandii, parki narodowe USA, ostatnich Majów Gwatemali, zaułki Hawany i Hanoi. Trafią w austriackie Alpy i na herbaciane pola Sri Lanki, na bajeczne plaże Malediwów i pod groźne szczyty Patagonii. Początek warsztatów o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (ul. Warszawska 32).

Piotr Trybalski urodził się w 1975 r. w Przeworsku. Dziennikarz, fotograf, podróżnik i pisarz. Podróżuje, by dziwić się światu, pytać, próbując zrozumieć. Fotografował i pisał o Kubie i Mali, Indiach i Islandii, Malediwach i Pakistanie, Wenezueli i Abchazji, Nepalu i USA. Zdobył tytuł „Travel Photographer of The Year”, nagrody i wyróżnienia w konkursach „Leica Street Photo”, „Grand Press Photo”, konkursie fotograficznym National Geographic. W latach 1999-2008 związany z portalem internetowym Onet.pl, gdzie prowadził dział „Podróże”. Publikował m.in. w „Outside Magazine”, „National Geographic”, „Polityce”, „Przekroju”, „Podróżach”, „Travelerze”. Pomysłodawca i organizator (wraz z Markiem Tomalikiem) Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie, Bolkowie i Srebrnej Górze, a także Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły we Wrocławiu. W latach 2013-2016 współorganizował i prowadził Pannonica Folk Festival w Barcicach. Od 2018 r. jest dyrektorem Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku Zdroju. Autor książek, m.in. „Fotograf w podróży” (2012), „Ja, pustelnik. Autobiografia” (2017) „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” (2018), „Gdyby to nie był Everest...” (2020) i „Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje” (2021). Prowadzi warsztaty fotografii podróżniczej w Polsce i za granicą oraz bloga www.fotografwpodrozy.pl

Fotograficzne podróże „Klatkowiczów”

Popołudnie i wieczór 5 czerwca będą należały do członków Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka”. Od godz. 15.00, w Galerii „Oranżeria” ROK (ul. Jana Pawła II 4), zaprezentują oni swoje fotograficzne podróżne. Odbędzie się 7 prezentacji: Moniki Gołoś pt. „Wędrówki słońca”, Karoliny Wons, Kamila Paszkowskiego, Roberta Sołtana i Jarosława Matuszewskiego pt. „Wyprawa na Podlasie”, Michała Sierpnia pt. „Wymarła Wenecja”, Krzysztofa Dudzika pt. „Półwysep Arabski”, Maksa Skrzeczkowskiego pt. „Jak znaleźć własną drogę...”, Roberta Sołtana pt. „Podróże małe i duże” i Radosława Szelecha pt. „Japonia jest dziwna”. Ponadto przygotowane zostaną 4 wystawy fotograficzne: Adama Osaka pt. „Konceptualizm”, Moniki Dudzik pt. „Pod blokiem”, Karoliny Wons pt. „Pomoże może? Morze pomorze w obiektywie typa nizinnego...” i Radosława Szelecha pt. Afryka, portrety”.

Na V Radzyńskie Dni Fotografii oraz 34. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zaprasza Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury, Radzyński Klub Fotograficzny „Klatka” i Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim, Klubokawiarnia Ursa, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek”, Skynet Polska Sp. Z O.O. Artur Maliszewski oraz zakład mięsny „Wierzejki”. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat” oraz portal Kocham Radzyń Podlaski i Telewizja Radzyń. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na www.podroznik-radzyn.pl

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 17 maj 2021 10:56