W hołdzie pomordowanym patriotom – uroczystość patriotyczno-religijna w Uroczysku Baran

Kompania wojskowa na Uroczysku Baran Kompania wojskowa na Uroczysku Baran fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera
(1 Głos)

13 czerwca br. odbyły się uroczyste obchody upamiętniające pomordowanych i pochowanych żołnierzy Armii Krajowej w uroczysku Baran. Organizatorami wydarzenia byli: Społeczny Komitet przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie, RASiL, Powiat Radzyński, Gmina Kąkolewnica oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie. Niedzielną uroczystość honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzenie rozpoczęło się przywitaniem zaproszonych gości, wspomnieniem Mariana „Morwy” Pawełczaka, który zmarł rano, w dniu obchodów, następnie odprawiona została msza święta polowa. Po zakończeniu liturgii rozpoczął się ceremoniał wojskowy podczas którego odśpiewano hymn państwowy, odczytano apel pamięci oraz wystrzelono salwę honorową. Etapem kulminacyjnym było złożenie wieńców przez zebrane delegacje. Po chwili przerwy, na strzelnicy przy Uroczysku Baran wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie oraz ogrzać się przy ognisku partyzanckim.

W wydarzeniu uczestniczyli także: poseł RP Anna Dąbrowska-Banaszek, senator RP Stanisław Gogacz, oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Powiat Radzyński reprezentowali: Wicestarosta Michał Zając, który odczytał list skierowany do uczestników i organizatorów od wicepremiera Jacka Sasina, członek zarządu Witold Korulczyk oraz radni: Stanisław Orłowski, Jakub Jakubowski i Dariusz Langa.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć wideo z tego wydarzenia:

Ostatnio modyfikowany wtorek, 29 czerwiec 2021 10:06

Dzień Edukacji Narodowej 2021

15 Paź 2021 Wiadomości ze Starostwa

Ogłoszenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Gmin i Powiatu Radzyńskiego

Ogłoszenie o przeprowadzeniu konsul…

15 Paź 2021 Ogłoszenia/Komunikaty