Obchody Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych

Starosta podczas wręczania podziękowań Starosta podczas wręczania podziękowań fot. Anna Wasak
Opublikowane w Powiat wspiera

Uroczyste spotkanie z okazji Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych zorganizowane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Radzyniu Podlaskim odbyło się 28 czerwca w Domu Ludowym w Zbulitowie. Gośćmi spotkania byli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski i Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Przybyli na nie członkowie PZERiI z Radzynia i kół w: Kąkolewnicy z przewodniczącym Antonim Mazurem, Komarówce ze skarbnik Wandą Bobruk, Czemiernikach ze Stanisławem Jędrzejkiewiczem, Wohyniu z Kazimierzem Brudkowskim oraz ze Stowarzyszenia „Radzyńskie Wrzosy”.

Uczestników spotkania powitał przewodniczący Związku Kazimierz Zdziebłowski. Następnie chwilą ciszy i modlitwą uczczono pamięć zmarłych członków: Czesławy Zdziebłowskiej, Józefa Dołbenia, Kazimierza Domańskiego i Zofii Kublickiej.

Alina Staszczuk przypomniała historię Dnia Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych: - Takie święta uświadamiają wszystkim, jak cienka jest granica między światem osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Głównym przesłaniem osób pełnosprawnych powinna być ciągła walka ze stereotypami na temat różnych niepełnosprawności, które nadal istnieją w naszym społeczeństwie - podsumowała Alina Staszczuk. Wystąpienie humorystycznie spuentowała wierszem Wisławy Szymborskiej „Oda do starości”.

Kolejnym punktem programu było wręczenie dyplomów seniorom wyróżniającym się w pracy na rzecz Związku i potrzebujących. Z rąk Burmistrza i Starosty dyplomy otrzymali: Anna Kwasowiec, Grzegorz Soszka, Grażyna Walkowiak i Marianna Izdebska.

Z kolei głos zabrali zaproszeni goście. Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski życzył członkom Związku poczucia, że ich wiedza, doświadczenie i umiejętności są potrzebne społeczeństwu i wykorzystywane, a niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia. Podał przykład swego Taty, który mimo iż nie miał nóg, pracował normalnie jako urzędnik.

Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek wspominał czas pandemii, który nie pozwalał na tego typu spotkania. Dodał, że czas, kiedy nie wykonuje się pracy zawodowej, wiele osób wykorzystuje na rozwój zainteresowań, odkrywanie piękna świata.

Obchody zakończyły się spotkaniem towarzyskim.

Anna Wasak

Ostatnio modyfikowany wtorek, 29 czerwiec 2021 11:17

Droga Radzyń Podlaski – Zbulitów – Wohyń. Wstęga została przecięta

Droga Radzyń Podlaski – Zbulitów – …