Jędrzej Majka opowiedział mieszkańcom Radzynia o przyprawach

Jędrzej Majka w Radzyniu Podlaskim Jędrzej Majka w Radzyniu Podlaskim
Opublikowane w Powiat wspiera

1 lipca br. w Radzyniu odbyła się 35. edycja „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Gościem imprezy był Jędrzej Majka, który zabrał wszystkich zgromadzonych na Skwerze Podróżników w świat przypraw i aromatów. Spotkanie miało wakacyjny charakter, gdyż publiczność wysłuchała opowieści siedząc w leżakach. Dodatkowo pierwsze 20 osób otrzymało w prezencie książkę „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat” wraz z dedykacją autora.

Podróżnika powitał Robert Mazurek, pomysłodawca „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Następnie licznie zgromadzona publiczność dowiedziała się wielu ciekawostek oraz faktów z historii przypraw, które niejednokrotnie mogą posłużyć za scenariusz filmowy. Na początek Jędrzej Majka omówił pieprz. Radzyniacy poznali czym rożni się ta przyprawa pochodząca z Indii, Kambodży czy Wietnamu, a także jak powstają jej odmiany – pieprz czarny, czerwony, zielony. Zaskoczeniem dla wszystkich było odkrycie, że pieprz ziołowy nie ma nic wspólnego z tą przyprawą.

Najwięcej uwagi Jędrzej Majka poświecił cynamonowi. Przywiózł ze sobą jego kilka rodzajów i wyjaśnił różnice w ich cenie i rozmiarze. Później mówił o wanilii (obecnej drugiej najdroższej przyprawie na świecie), gałce muszkatołowej i goździkach. Podczas spotkania podróżnik wiele uwagi poświęcił kwestii podrabiania przypraw. Przestrzegał też przed kupowaniem gotowych mieszanek i zmielonych przypraw.

Na zakończenie spotkania Jędrzej Majka otrzymał pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” oraz karykaturę autorstwa Przemysława Krupskiego. Wszystkim zainteresowanym podpisał też swoją książkę.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia byli: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim oraz Klubokawiarnia Ursa. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz portal Kocham Radzyń Podlaski i Telewizja Radzyń.

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 05 lipiec 2021 06:26

Droga Radzyń Podlaski – Zbulitów – Wohyń. Wstęga została przecięta

Droga Radzyń Podlaski – Zbulitów – …

30 Lip 2021 Wiadomości ze Starostwa