Upamiętnili rocznicę agresji bolszewickiej na nasz kraj

Wspólne zdjęcie Wspólne zdjęcie fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Wiadomości ze Starostwa

17 września br. obchodzona jest 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. 17 IX 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła w granice Rzeczypospolitej i zajęła jej wschodnią część, zgodnie z zawartym wcześniej tajnym porozumieniem między Niemcami a Związkiem Radzieckim. Włodarze gmin, miasta Radzyń Podlaski oraz Powiatu Radzyńskiego co roku przypominają o tych tragicznych dla naszego kraju wydarzeniach.

Uroczystość odbyła się dzisiaj (17.09) punkt 9.00 przy pomniku Niepodległości. Na początku odśpiewano hymn państwowy. Po przywitaniu zgromadzonych gości delegacje złożyły wieńce.

- Dziwi to, że wśród Polaków są tacy, którzy kwestionują męczeństwo narodu polskiego – głos zabrał Burmistrz Radzynia Podlaskiego. – Nawołują do tego, aby nie rozpamiętywać przeszłości, by nie mówić o tym co naród Polski przeżył. Gdzie jest Polska w sercach tamtych ludzi? Wasza obecność tu, podczas tej uroczystości jest świadectwem wielkiego patriotyzmu. Wyrażam wielką wdzięczność wychowawcom za to, że wiedziecie tymi dobrymi ścieżkami młode pokolenie. Pamiętajmy, że od naszej postawy zależą losy naszej Ojczyzny – podkreślił burmistrz Rębek.

- Cieszę się, że dla nas wszystkich dzień 17 września nie jest tylko pożółkłą kartką historii Polski, ale jest dla dzisiaj żyjących Polaków świadectwem i dowodem tego, że trzeba pamiętać i być czujnym – mówił włodarz Powiatu Radzyńskiego. – Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, ale musimy pamiętać, żeby nigdy więcej taka agresja na Polskę nie była możliwa. Musimy pamiętać też po to, by tworzyć sojusze skuteczne, a nie papierowe. Dziękuję władzom samorządowym miasta i gmin za to, że jesteśmy tutaj razem, że nie przychodzimy pod pomnik w różnych godzinach, nie dzielimy się, a szukamy tego co nas łączy. Dziękuję za obecność pocztom sztandarowym i harcerzom. Chwała Bohaterom – zakończył Starosta Szczepan Niebrzegowski.

W wydarzeniu uczestniczyli: Starosta Szczepan Niebrzegowski wraz ze swoim zastępcą oraz Członkami Zarządu Powiatu, Burmistrz Jerzy Rębek, a także wójtowie gmin z terenu powiatu radzyńskiego oraz zastępca Komendanta radzyńskiej jednostki Policji Mariusz Woźniak. Na uroczystości zgromadzili się również uczestnicy IV Młodzieżowego Rajdu Rowerowego szlakiem miejsc pamięci Powiatu Radzyńskiego oraz harcerze z I Radzyńskiego Szczepu Harcerskiego Infinity im. Mieczysława Stagrowskiego w Radzyniu Podlaskim.

Ostatnio modyfikowany piątek, 17 wrzesień 2021 12:23

Zaproszenie na sesję Rady Powiatu Radzyńskiego - 26 kwietnia 2024

Zaproszenie na sesję Rady Powiatu R…

19 Kwi 2024 Ogłoszenia/Komunikaty