AP

Koło Gospodyń Wiejskich z Turowa zajęło III miejsce na Lubelszczyźnie w ramach ogólnopolskiego Festiwalu POLSKA OD KUCHNI w kategorii KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - opowiedz swoją historię. 1 października Teraz panie turowskie Koło Gospodyń będzie reprezentować nasz region w etapie centralnym, który odbędzie się na Stadionie Narodowym.

Koło Gospodyń Wiejskich z Turowa powstało w 1934 r. i liczy 88 lat. Przed wojną członkinie rozpoczęły swoją działalność od podnoszenia rolnictwa na wyższy poziom. Za pieniądze ze składek zakupiły przyrządy do obróbki lnu i konopi, organizowały kursy pieczenia i gotowania. Podczas wojny, kiedy mężczyźni bronili kraju one zajmowały się uprawą ziemi pomagając sobie nawzajem. Po wojnie organizowały letnie dziecińce, opiekowały się dziećmi, kiedy ich rodzice pracowali na polu. Organizowały kursy kroju i szycia, pieczenia ciast, gotowania i masarskie. Brały udział w konkursach na „Najpiękniejszą zagrodę”, „Najpiękniejszy ogródek kwiatowy i warzywny” itp. Za zdobyte pieniądze z konkursów zakupiły naczynia kuchenne i stołowe do wypożyczalni, szatkownicę do kapusty, pralkę do prania „Franię”, maszynkę do mielenia mięsa oraz magiel elektryczny, co ułatwiało im pracę w swoich gospodarstwach. Członkinie dbały o kulturę na wsi, razem ze Szkołą Podstawową organizowały zabawy choinkowe dla dzieci, Dzień Nauczyciela, Dzień Kobiet, organizowały Wigilię wiejską itp. Pracowały społecznie na rzecz naszej miejscowości. W KGW powstał Zespół Śpiewaczy „Niezapominajki”, który reprezentuje naszą wieś na dożynkach wijąc wianki dożynkowe. Biorą udział w różnych uroczystościach świeckich i kościelnych, organizują festyny, kiermasze z rękodziełem, ogniska. Wyjeżdżają do szkół, przedszkoli pokazując jak kiedyś darło się pierze, prało na tarze, robiło masło, maglowało pościel na maglownicy itp. Co roku biorą udział w „Święcie pierogów”, część kobiet zostało odznaczone „Orderem Serca Matki Wsi”. Zdobyły Laury na potrawy tradycyjne „Pirogi Turowskie z soczewicą” i „Racuchy z serem”. Obecnie do KGW w Turowie należy 23 Kobiet y i 5-u Mężczyzn, Przewodniczącą jest Elżbieta Dębińska.

Pozostałe tagi

O Filii Akademii Bialskiej w Radzyniu Podlaskim rozmawiali w TVP 3 Lublin: Wicewojewoda Robert Gmitruczuk, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski i Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Grażyna Dzida.

Pozostałe tagi

24 września 2022r. w Domu Kultury i OSP  w Wygnance odbyło się spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Kąkolewnica pod hasłem: " Z ogrodu na stół".

W spotkaniu, poza Paniami z Wygnanki, występującymi w charakterze gospodarzy i organizatorów, wzięły udział także KGW z Brzozowicy Dużej, Grabowca, Jurek, Kąkolewnicy ul. Południowa, Lipniak, Olszewnicy, Polskowoli, Rudnika, Turowa, Żakowoli Starej, a także przedstawiciele Klubu Seniora z Rzeczycy.

Pozostałe tagi

Otrzymaliśmy dofinansowanie na wycieczki szkolne w ramach programu „Poznaj Polskę"

Powiat Radzyński po raz kolejny uzyskał dofinansowanie w wysokości 162 864,00 w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę’. Całkowita wartość wycieczek to 203 580,00 zł, w tym finansowy wkład własny 40 716,00 zł.

Dzięki uzyskanemu wsparciu uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Radzyński będą mogli uczestniczyć w wycieczkach umożliwiających poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Projekt ma również wspomóc realizację podstaw programowych i urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.

Koncert wiedeńskiego GLIÈRE QUARTET

30 Wrz 2022 Powiat wspiera

KGW z Turowa zajęło III miejsce w Festiwalu Polska od Kuchni
TVP Lublin o Filii Akademii Bialskiej w Radzyniu Podlaskim