Ikona BIP

Ikona zmniejsz rozmiar tekstu Ikona standardowy rozmiar tekstu Ikona zwiększ rozmiar tekstu

Ikona zmień kontrast

25 wrzesień 2020

MM

Sesja Rady Powiatu w Radzyniu Podlaskim odbędzie się 29 września 2020 o godzinie 9:00 w sali konferencyjnej Państwowej Straży Pożarnej (ul. Pomiarowa 1).

Zobacz zaproszenie i program sesji.

Pozostałe tagi

Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, działające przy Radzyńskim Ośrodkiem Kultury, zaprosiło do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wieczór promocyjny tomiku poezji Marty Świć pt. „Złożona z kropli”. Publikacja została wydana w ramach „Radzyńskich Wędrówek Literackich”.

Wieczorek promocyjny rozpoczął Jacek Musiatowicz, który wspólnie z synem Michałem wykonał piosenkę pt. „Obraz niepokojący”. Następnie wszystkich przybyłych do biblioteki powitał dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury, który przedstawił autorkę: – Marta Świć pochodzi z Suchowoli. Urodziła się z długopisem w ręku i wierszami w głowie. Choć ukończyła Liceum Ekonomiczne w Konstancinie-Jeziornie, ekonomistką nigdy nie została. Jako wrażliwa dusza zawsze uciekała do innego świata, dobra i wyobraźni. W swoim dorobku, łącznie z właśnie wydanym, ma już siedem tomików” – powiedział Robert Mazurek.

Pozostałe tagi

Paweł Skiba, autor książek „Tajlandia. Dwa spełnione marzenia” oraz „Indie. Podróże egzotyczne dla kobiet (i mężczyzn)” wydanych przez Wojciecha Cejrowskiego w serii „Biblioteka Poznaj Świat”, był gościem 32. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”.

Wydarzenie, które odbyło się 11 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu, było na żywo transmitowane w Telewizji Radzyń.

Wszystkich przybyłych na spotkanie powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Grażyna Kratiuk. Następnie głos zabrał dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury, który przedstawił gościa 32. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” – Paweł Skiba jest bioinformatykiem i przedsiębiorcą. Amatorem gry na saksofonie, byłym hodowcą egzotycznych zwierząt, entuzjastą sztuk walki i triathlonów. Nie boi się robactwa, a kulturę nowego kraju najchętniej poznaje przez żołądek. W azjatyckiej knajpie potrafi zjeść wszystko (nawet jeśli to się rusza), a potem może zagrać na saksofonie oraz zorganizować i przetrwać bijatykę. Zamiast brać kredyt postanowił co miesiąc odkładać równowartość potencjalnej raty na konto bankowe. Po około roku był w stanie wyjechać w podróż życia do Tajlandii. Podczas niej spełnił swoje marzenie o trenowaniu Muay Thai z Tajami. Ponadto tropił tygrysy w indyjskiej dżungli, był na wolontariacie w Kambodży, przemierzał skuterem szczyty gór na granicy Tajlandii i Birmy. Zobaczył cud świata Ha Long Bay, skąd pochodzi czarna pełna znajdująca się na pierścionku zaręczynowym jego towarzyszki w podroży. Wręczył go jej dwanaście metrów pod wodą podczas swojego czwartego nurkowania na Koh Tao – mówił Robert Mazurek.

Paweł Skiba zabrał publiczność zgromadzoną w bibliotece jak i wszystkich oglądających Telewizję Radzyń (a w sumie było to ponad 100 osób!) na wycieczkę przez ciekawe i warte odwiedzenia miejsca w Tajlandii. Swoją opowieść rozpoczął od buddyzmu, mnichów i opisu świątyń, choć od razu zaznaczył, że nie jest wyznawcą tej religii. Wszystkiemu o czym mówił towarzyszyły zdjęcia zawarte w prezentacji, które wykonał podczas swoich licznych podroży do Azji. Następnie mówił o możliwościach poruszania się po tym kraju oraz jego kulturze. Ta opiera się głównie na uprawianiu sportu, jakim jest boks tajski. Wspomniał też o ciemnych stronach Tajlandii, a mianowicie o sex-turystyce i związkach starszych panów z Europy z o wiele młodszymi Tajkami. Dużo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił niecodziennym potrawom. Tajowie w trakcie przygotowania posiłków kierują się zasadą, że nic nie może się zmarnować. Dlatego radził, by czasami nie pytać, co znajduje się na talerzu. Podróżnik opisał także proces pozyskiwania wysokiej jakości jedwabiu, który miał możliwość śledzić.

Na zakończenie spotkania, zgodnie już z dobrą tradycją „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”, Paweł Skiba otrzymał pamiątkowy medal oraz karykaturę, której autorem jest Przemysław Krupski.

Na 32. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zaprosił Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, a także organizatorzy: Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” i Radzyński Ośrodek Kultury. Sponsorami wydarzenia byli: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim oraz Klubokawiarnia Ursa. Spotkanie dofinansowane było też ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat” oraz portal Kocham Radzyń Podlaski i Telewizja Radzyń. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na www.podroznik-radzyn.pl

Pozostałe tagi

Czek, który otrzymał Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski z rąk Premiera RP Mateusza Morawieckiego został przekazany do budżetu Powiatu. Kwota 4 582 751 złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwoli sfinansować planowane przez Powiat Radzyński inwestycje.

Zarząd Powiatu składa podziękowanie Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu oraz Wojewodzie Lubelskiemu Lechowi Sprawce za przekazane środki, które zostaną spożytkowane dla dobra mieszkańców Powiatu Radzyńskiego.

Pozostałe tagi

1 września br. o godzinie 8.00 w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawicie radzyńskich samorządów: Powiatu, Miasta i Gminy ze Starostą Szczepanem Niebrzegowskim, Burmistrzem Jerzym Rębkiem oraz Wójtem Wiesławem Mazurkiem złożyli wieniec kwiatów i zapalili znicz pod pomnikiem Niepodległości.

W ten sposób samorządowcy oddali hołd ofiarom wojny, walczącym o wolność dla swoich rodaków.

Zaproszenie na XXIV sesję Rady Powiatu - 29.09.2020

Zaproszenie na XXIV sesję Rady Powi…

24 Wrz 2020 Ogłoszenia/Komunikaty

Promocja tomiku poezji Marty Świć pt. „Złożona z kropli”