MM

XIV Zjazd Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim odbył się 3 września w I LO. W programie znalazło się m.in. sprawozdanie Prezesa Zarządu z mijającej kadencji, udzielenie absolutorium władzom Oddziału i wybór władz na kolejną kadencję.

Gośćmi spotkania byli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Jerzy Rębek.

Prezes Bogdan Fijałek dziękował obecnym włodarzom Miasta i Powiatu za wsparcie, dzięki któremu Oddział PTTK nie ma problemów finansowych. – Staramy się nie bombardować samorządów prośbami o pomoc, organizowane przez nas imprezy odbywają  się w skromnych warunkach, uczestnikom to wystarcza, a nam wystarcza pieniędzy.

Pozostałe tagi

30 sierpnia, w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie z Katarzyną Łozą. Jego tematem była książka podróżniczki pt. „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”. Autorka, w rozmowie z Robertem Mazurkiem oraz odpowiadając na pytania publiczności, przybliżyła wszystkim historię i kulturę oraz aktualną sytuację u naszego wschodniego sąsiada.

W Ukrainie znalazła się przypadkiem. Jako studentka I roku etnologii w 1997 r. odbyła swoją pierwszą podróż zagraniczną – wyjechała z dwojgiem przyjaciół z roku w Karpaty wschodnie. Była zainteresowana Ukrainą ze względu na to, że na wschodzie zachowało się wiele z tradycyjnej kultury, społeczeństwo jest wielonarodowościowe, wielokulturowe i różnorodne pod względem religijnym. Ta różnorodność pociągała ją, intrygowała. Ukraina była młodym państwem, oddzieliła się od ZSRR, budowała państwo niepodległe. Było w niej coś, co ją zauroczyło, kazało wracać, poznawać kraj coraz głębiej. No i było coś jeszcze, a raczej ktoś – tam znalazła miłość swego życia, przyszłego męża. W 2004 r. zamieszkała na stałe we Lwowie. Wiele osób dziwi ta decyzja, bo kierunek zmiany miejsca zamieszkania częściej jest na zachód.

Pozostałe tagi

3 września 2022 roku uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Rolniczych zorganizowali w Woli Osowińskiej "Narodowe Czytanie 2022".

Przed budynkiem szkoły czytano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Po wysłuchaniu fragmentów utworów można było zrobić sobie zdjęcie z dwiema pannami w ciekawych strojach. Dla wszystkich uczestników i gości spotkania przygotowano słodki poczęstunek.

Pozostałe tagi

4 września br. Święto Plonów obchodziła Gmina Kąkolewnica. W obchodach uczestniczył Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Członkowie Zarządu Powiatu Radzyńskiego: Witold Korulczyk i Grzegorz Kowalczyk.

Tegoroczne Dożynki Gminne w Kąkolewnicy rozpoczęto Mszą Świętą w kościele pw. św. Filipa Neri. Po liturgii rozpoczęła się procesja. Następnie wszyscy zebrani w korowodzie dożynkowym przemaszerowali na stadion gminny, gdzie odbyła się część oficjalna którą rozpoczęła Wójt Anna Mróz. Starostami tegorocznych dożynek zostali: Edyta i Jarosław Oleszczuk - małżeństwo z Polskowoli prowadzące gospodarstwo rolne wyróżniające się w Gminie Kąkolewnica. Po prezentacji sołectw z wieńcami lub koszami dożynkowymi głos zabrały zaproszone osoby.

Pozostałe tagi

W sobotę, 3 września br. na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim odbyło się Narodowe Czytanie 2022. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zenona Przesmyckiego, która realizuje również zadania Biblioteki Powiatowej. Tym razem tematem – w Roku Romantyzmu i z okazji 200 rocznicy publikacji - były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Akcja Narodowego Czytania ma na celu popularyzację czytelnictwa, podkreślenie potrzeby dbałości o język ojczysty, ukazywanie bogactwa literatury polskiej, a także dawanie wyrazu jedności narodowej i dumy z bycia Polakiem.

- Bardzo się cieszę, że kolejny raz na Placu Wolności odbywa się Narodowe Czytanie – mówił na wstępie Starosta Radzyński. – Przypomnę, że inicjatorem tej akcji był Pan Prezydent Andrzej Duda i chylę czoła za ten pomysł, bo uważam, że kultywowanie czystego języka ojczystego jest naszą powinnością. Dziś żyjemy w czasach, gdzie nikt nam nie zabrania czytać polskiej literatury. Poeci romantyczni przez swe utwory przyczyniali się do zachowania i rozwoju języka, budzili patriotyzm, a to patriotyzm sprawił, że po latach niewoli staliśmy się wolnym narodem. Ważne jest też to, by nie zabrudzać tego języka. Bardzo dziękuję władzom miasta i dyrekcji Biblioteki Miejskiej i Powiatowej za tę inicjatywę i chcę zadeklarować w imieniu Zarządu Powiatu Radzyńskiego, że będziemy Państwa wspierać w każdym dobrym pomyśle – podsumował Starosta Szczepan Niebrzegowski.

Koncert wiedeńskiego GLIÈRE QUARTET

30 Wrz 2022 Powiat wspiera

KGW z Turowa zajęło III miejsce w Festiwalu Polska od Kuchni
TVP Lublin o Filii Akademii Bialskiej w Radzyniu Podlaskim