Wydruk pochodzi z serwisu: Oficjalny serwis internetowy Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim - www.powiatradzynski.pl

Nasze Kulinarne Dziedzictwo
Wiadomość dodał: Administrator, 2009-05-28 12:30:31

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim dnia 27.05.2009 r. odbyła się III edycja szkolnego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. 42 uczniów z 5 klas gastronomicznych przygotowało 23 potrawy.

Foto: Henryk Korolczuk
Konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" - jury degustacyjne dokonuje oceny potraw.

Stoły uginały się od pysznych dań, np.: piegowaty placek, komosa zasmażana, szynka po żabikowsku, wieprzowina z weka, a także mnóstwo pierogów i parowańców z różnorakim nadzieniem.

Potrawy oceniło jury degustacyjne (pięciu nauczycieli– smakoszy) pod przewodnictwem Małgorzaty Jakubiuk.

Najwyżej oceniono i przyznano I miejsce kotletom z kaszy gryczanej (autorzy: Katarzyna Szczygieł i Karolina Matejczuk z III klasy TG).
II miejsce zajęło śniadanie wiejskie (dzieło Anny Komoń i Beaty Kusyk – klasa II TG) a III miejsce przypadło parowańcom z mąki gryczanej z nadzieniem serowym (Małgorzata Łaskawska z III klasy TG).

Konkurs zorganizowała Małgorzata Tokarska przy współpracy z innymi nauczycielami przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu w ZSP: Małgorzaty Jakubiuk, Anny Komoń, Agnieszki Śledź oraz Andrzeja Fugi.

Gośćmi konkursu byli: posłowie na Sejm RP – Tadeusz Sławecki i Jerzy Rębek, Starosta Radzyński Jerzy Kułak oraz Anna Ilczuk – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radzyniu Podlaskim.

Fotoreportaż na stronie internetowej ZSP (autor Henryk Korolczuk) oraz na stronie promenadazsp.pl (autor: Paweł Iwańczuk).

Wydruk strony: www.powiatradzynski.pl/informacje.php?id=202
Wydrukowano dnia:  24-11-2017r. o godzinie: 10:05. 
©Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007) 21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1