Otwarcie zrewitalizowanego Rynku w Radzyniu Podlaskim

Przecinanie wstęgi Przecinanie wstęgi fot. Anna Wasak
Opublikowane w Wiadomości

Rewitalizacja Rynku była częścią projektu, obejmującego również remont korpusu głównego Pałacu Potockich z dziedzińcem. Na przebudowę Rynku Miasto otrzymało 2 mln 300 tys. zł z funduszy europejskich za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, poza tym uzyskało pomoc od władz państwowych z Rządowych Funduszy Inicjatyw Lokalnych w wysokości 923 tys. zł, ze środków własnych Miasto dołożyło 200 tys. zł, czyli około 5%.

Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego skweru odbyło się 10 lutego 2023 roku. W wydarzeniu udział wzięli: Reprezentant Wicepremiera RP Ryszard Madziar, Senator RP Grzegorz Bierecki, Posłanka na Sejm RP Monika Pawłowska, Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Prezes PGE Dystrybucja S.A. Jarosław Kwasek, Członkowie Zarządu Powiatu Radzyńskiego na czele ze Starostą Szczepanem Niebrzegowskim oraz Wicestarostą Michałem Zającem. Gospodarzami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim.

Podczas uroczystości dokonano otwarcia Rynku poprzez przecięcie wstęgi. Następnie dziekan radzyński, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Radzyniu ks. kan. Krzysztof Pawelec dokonał jego poświęcenia.

Po poświęceniu głos zabrali zaproszeni goście.

- Gratuluję Panu, Panie Burmistrzu. Wielu przez 20 lat tylko mówiło, że to zrobią, a Pan tego dokonał. Cieszę się z tego, co Pan Burmistrz osiągnął. Jestem dumny, że Radzyń pięknieje, bo wraz z nim pięknieje Powiat Radzyński. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze i mamy wspaniałe plany na przyszłość. Chcę, aby mieszkańcy Radzynia wiedzieli, że nie ustaniemy w działaniach, by ulice Radzynia piękniały – powiedział podczas swojego wystąpienia Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

Obecny plac nie przypomina już zdegradowanej przestrzeni, istniejącej tu jeszcze kilka miesięcy temu: powierzchnia została pokryta granitowymi płytami, pojawiła się fontanna, ustawionych zostało wiele ławek. Plac będzie dobrym miejscem wypoczynku i spotkań, bo nie będzie betonową pustynią: oprócz dwóch starych drzew pojawiło się 18 już wyrośniętych, bo ok. 6-metrowych lip o odpowiednio dużych koronach, które zapewnią strefy cienia. Są zasadzone w ziemi, a nawadniane kropelkowo. Pod drzewami są wydzielone pasy zieleni, ustawiono liczne wazony, w których na wiosnę rozkwitną kwiaty.

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 13 luty 2023 13:08

Zaproszenie na niezwykłą Noc Muzeów: odkrywanie historii w Woli Osowińskiej

Zaproszenie na niezwykłą Noc Muzeów…

02 Maj 2024 Ogłoszenia/Komunikaty